• office@trendkamplar.com
  • 0 (535) 370 50 42

Adana Kamp Alanları

Adana Kamp Alanları

Adana Kamp Alanları İçin Tıklayınız.

Adana – Bigbig Orman Sarmaşığı(Tabiat Anıtı)

Yeri: Adana, Pozantı

Özelliği: Kayaya yapışık olarak 15 m. boyunda ve yörenin en yaşlı ağacı.

Tesis Tarih: 06.06.1994

Adana – Yumurtalık Tabiatı Koruma Alanı

Konumu: Doğu Akdeniz Bölgesinde, Adana ili, Karataş ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Saha; 16430 Ha. büyüklüğündedir.

Ulaşım: Karataş-adana yolu ile Yumurtalık-Adana yoluyla ulaşılmaktadır. Tabiatı Koruma Alanı Karataş ilçe merkezine 35. km,Yumurtalık ilçe mmerkezine 30 km.mesafededir.

Özellikleri: Seyhan-Ceyhan deltası, göl lagünleri, kıyı kumulları, barındırdığı bitki ve hayvan türleri, tarihi ve kültürel değerleri ile kompleks bir yapı oluşturmaktadır.

Sulak alan kompleksi, kuş göç yolu üzerinde bulunmakta olup, kışın kuş populasyonları çok yüksek değerlere ulaşmaktadır. Kuşların göçlerinin emniyetleri bir şekilde tamamlanması bakımından son derece önemli bir evkiinde bulunmanın yanı sıra, soğuk kış şartlarında Orta Anadolu`daki göllerin donması su kuşlarına çok önemli bir kışlak görevi yapmaktadır.

Akyatan ve Ağyatan gölleri barındırdığı kuş türleri açısından Türkiye`deki “A sınıfı” niteliğindeki 19 sulak alandan 2`sini oluşturmaktadır. Ayrıca nesli tehlikeye düşmüş 2 tür deniz kaplumbağasının (Caretta caretta) ve özellikle (Cheloria Mydas) Akdeniz`de varlığını sürdürebilmesi açısından da bu alanlar önemlidir. Ayrıca Yumurtalık Lagünü ülkemizde Halep Çamının(Pinus Halepensis)`in nadir yayılış alanıdır.

Saha; Türkiye`nin Akdeniz kıyılarında yer alan 17 deniz kaplumbağası yuvalama alanlarından birisidir. Özellikle Akdeniz`de yok olma tehlikesi içinde bulunan Chelonia Mydas türü kaplumbağa için son sığınma alanlarıdır.

error: Content is protected !!
Open chat
1
Whatsapp' dan Yardımcı Olalım.
Hoşgeldiniz !
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?