• office@trendkamplar.com
  • 0 (535) 370 50 42

Afyon Kamp Alanları

Afyon Kamp Alanları

Afyon Kamp Alanları İçin Tıklayınız

Başkomutan Tarihi Milli Parkı

Yeri: İç-Batı Anadolu`da Afyon,Kütahya ve Uşak illeri sınırları içerisinde yer almaktadır.

Ulaşım Milli Park alanın,Ankara-İzmir karayolu,Antalya-Afyon karayolu ve İstanbul-Bursa Eskişehir karayolu ile ulaşım sağlanabilmektedir.

Özelliği: 26 Ağustos`ta Kocatepe`de başlayan Türk Kurtuluş Taarruzu, 27-28 Ağustos daki kanlı muharebelerde Kocatepe bölgesindeki düşman kuvvetlerini önüne katarak sürmüş ve 29 Ağustos ta Afyon`a ulaşmıştır.Beş gün geceli gündüzlü aralıksız süren meydan savaşını,Ulu Önder Atatürk`ün 26-30 Ağustos 1922 tarihinde bütün dünyayı şaşırtan bir başarı ile sonuçlandırdığı Kurtuluş Savaşının geçtiği yörelerde ki tarihi olgular Başkomutan Tarihi Milli Parkının ana kaynak değerini oluşturur.

Kocatepe ve Dumlupınar bölümlerinde yer yer ormanlık alanlar içerisinde bütün yıl su bulunan vadi boyları, pek çok endemik türleri kapsayan bitki örtüsü ve yaban hayatı zenginlikleri Milli Parkın diğer değerlerini oluşturur.

Görülebilecek Yerler: Milli Park içerisindeki ana iki bölüm içinde yer alan Kocatepe ve Dumlupınar savaş alanları, Şehitlikler ve anıtlar görülmesi gerekli yerlerin başında gelir.Ayrıca ormanlık alanlardaki vadi boylarındaki bitki zenginliği ziyaretçileri etkileyici niteliktedir.

Mevcut Hizmetler ve Konaklama: Akören mevkiindeki günübirlik kullanım alanı, ziyaretçilere piknik yapma imkanı sağlamaktadır. Çalköy göleti ve çevresi rekreaktif amaçlı kullanıma uygun olup, çadırla konaklama imkanı sağlamaktadır.

Akdağ Tabiat Parkı

Yeri: Afyon İli Sandıklı ilçesi ile Denizli İli Çivril İlçesi sınırları içerisinde 14.916 Hektarlık bir alanı kapsamaktadır.

Özelliği: Akdağ ve çevresinin içermiş olduğu rekreasyon potansiyeli, Yaban hayatının zenginliği, ilgi çekici kanyonları vadi ve peyzaj değerleri ana özelliğini oluşturmaktadır.

Zengin bitki çeşitliliği nedeni ile koruma ve kullanma dengesi içerisinde farklı rekreatif kullanımlara imkan sağlayacak şekilde geliştirilip, yakın çevresinden başlamak şartıyla bölge ve ülke ölçeğinde kullanımının sağlanması, etkin bir şekilde korunarak gelecek kuşaklar milli miras olarak bırakılması amaçlanmaktadır.

Mevcut Hizmetler ve Konaklama: Akdağ Tabiat Parkı, İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Kütahya Milli parklar ve Yaban Av Hayatı Başmühendisliği görev alanı içerisinde kalmaktadır. 29.06.2000 tarihinde “Tabiat Parkı” olarak ilan edilmiştir.

Dandindere Tabiatı Koruma Alanı

Konumu:Ege Bölgesinde, Afyon ili- Emirdağ ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Saha; 260 Ha. büyüklüğündedir.

Ulaşım: Emirdağ ilçesine 30 km. mesafededir.

Özellikleri: Yurdumuzun genel olarak güney ve güney batısında yayılış gösteren Toros Sediri (Cetrus Libani), İç Batı Anadolu`dada stepe geçiş zonunun en kuzey sınırına sokulabilmiş ve bu yörede izole olmuştur.

Sedir meşceresinin sokulabildiği en kuzeyinde yer alan Dandin Deresi sedir ormanının korunarak bilim ve eğitim çalışmalarının hizmetine sunulması ve doğal özelliği bozulmadan korunmasının sağlanması ile bu alandan günümüz ve gelecek nesilleri faydalanmasının sağlanması amacıyla Tabiatı Koruma Alanı statüsüne alınmıştır.

Sahada; Toros Sediri, Boylu Ardıç, Kokara ardıç, Katran ardıç ve Saçlı meşe türleri bulunmaktadır. Hayvan türleri olarak tilki, kurt, porsuk, domuz, tavşan, keklik, bıldırcına rastlanmaktaır.

error: Content is protected !!
Open chat
1
Whatsapp' dan Yardımcı Olalım.
Hoşgeldiniz !
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?