• office@trendkamplar.com
  • 0 (535) 370 50 42

FİRMA KATEGORİLERİ

For Rest House Kır Evi

HABER DETAYI

20 Ocak 2018 15:07

Şahinkaya Tepesi

Şahinkaya Tepesi

Kuş sesleri eşliğinde gürültüsüz güzel keyifli bir kamp geçirmek için ideal bir yer. Burada mutlaka görülmesi gereken bölgeye hakim, adeta bir kartal yuvası olan Şahinkaya (Şahankaya).Yüksekliği 1000 metre. Kayalık karşılıklı iki tepe ve bir ara düzlükten oluşuyor. Yöre halkı tarafından buraya Çatalkaya ismi de verilmiş. Tepelerin arasında yer alan bu geniş düzlükte sırlarla dolu bir tarih saklı. Üzerinde Helenistik ve Bizans dönemi kalıntıları, kuleleri olan surlar, sütunlar, sarnıçlar, mağara, su havuzları mevcut. Orman yolu tepenin eteklerinde son buluyor ve dik, sarp kayalıkları çıkmak gerekiyor. Yolun bittiği noktadan dinlenerek yaklaşık 1 saat gibi sürede tepeye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
Yukarıya ulaştığınızda bahsettiğim tarihi kalıntıların izleri bir çok yerde görülebiliyor.Bölgede Geç Tunç Çağı’na, Pers ve Lidya döneminden izler mevcut. Bu yapıların çoğu, Orta Bizans döneminde onarılarak kullanılır hale getirilmiş ancak bir çok eser tahrip olarak izleri kaybolmuş. Surların bir kısmı,gözetleme kuleleri kalıntıları,oyulmuş kaya merdivenleri halen görülebilmekte.

Ünlü Gezgin Evliya Çelebi 1670 yılında Şahinkaya’ya çıkar: “Bu kaleye 3050 taş kesme basamakla çıkılır. Kalenin dört tarafı derin, tehlikeli uçurumlarla çevrilidir. Semaya doğru yükselmiş upuzun, yalçın ve tehlikeli kara bir kaledir. Ey dostlar, 32 yıl 18 padişahlık yer gezdim, böyle tanrı yapısı heybetli bir dağ görmedim. Güneş yok olunca dağın tepesindeki kalenin duvarları ve burçları görülmez.” demiştir.

Verilen bilgiler Kayacık eski belediye başkanı Ramazan Koyunlu’ ya aittir.

Bu bölgede kamp yapmayı düşünen kampçılar için tavsiyemiz sayfamızda bulunan KAMPLAR bölümünden bölgede bulunan tesisleri incelemeleri olacaktır.

HARİTA

 

Firma Bilgileri

Çadır Kamp
Sadece Whatsapp Firmaya Git

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
error: Content is protected !!
Open chat
1
Whatsapp' dan Yardımcı Olalım.
Hoşgeldiniz !
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?